Otsi

Kategooriad

Rudi Mallas - SÕDUR PREISIMAALT. KAITSELAHINGUD IDA-PREISIMAAL 1945. A NING SÕJAVANGIELU EESTIS JA VENEMAAL - Grenader 2009

Rudi Mallas - SÕDUR PREISIMAALT. KAITSELAHINGUD IDA-PREISIMAAL 1945. A NING SÕJAVANGIELU EESTIS JA VENEMAAL - Grenader 2009

Rudi Mallas - Sõdur Preisimaalt : Kaitselahingud Ida-Preisimaal 1945. a ning sõjavangielu Eestis ja Venemaal - Grenader 2009

Rohkem infot


14,90 € -

1 toode on laos

NB! Hetkel viimane laos olev eksemplar.

Autor: Rudi Mallas
Pealkiri: Sõdur Preisimaalt : Kaitselahingud Ida-Preisimaal 1945. a ning sõjavangielu Eestis ja Venemaal
Kirjastus: Grenader
Sari: -
Tõlkija: Medea Jerser
Kujundaja, illustraator: -
Väljaandmise aeg: 2009
Formaat: ca 16x22 cm, 136 lk., kõva köide
Kaal: ca 320 g
Seisukord: väga heas seisus vähekasutatud raamat

Märkused: Ida-Preisimaalt pärit noore sõduri mälestused kaitselahingutest 1945. a alguses Ida-Preisimaal, tsiviilelanike põgenemisest, vangilangemisest Punaarmeele ning elust sõjavangina okupeeritud Eestis ja Siberis kuni tagasipöördumiseni kodumaale.

Rudi Mallasest, Ida-Preisimaa taluniku pojast, sai II maailmasõja lõppaastal, 1945. aastal 17-aastaselt mobiliseerituna suures sõjas otsene osaleja. Noore poisina pidi ta saatuse tahtel osa saama sõjakoledustest, mis ühteviisi puudutasid nii rindevõitlejaid kui ka tsiviilisikuid. Punaarmee hirmuteod 1944. aasta sügisel Ida-Preisi külas Nemmersdorfis ja mujal vallandasid hiiglasliku tsiviilelanikest põgenike voolu. Rudil tuli 4-torulise õhutõrjesuurtüki, nn Vierlingiga kaitsta põhiliselt sõjapõgenike teid Vene lihuniklendurite eest, kes madallennul põgenikekolonne ründasid. Samuti tuli tal osaleda kaitselahingutes Heiligenbeili linna juures, mis oli Punaarmeele viimane takistus teel Königsbergi peale. Väeüksus, kuhu ta kuulus, jäi kotti. Tema vangilangemisel karjusid punaarmeelased oma komandörile: «Lase ta maha!» Rudi õnneks osutus komandör inimlikumaks ja ta jäeti ellu. Edasi tuli Rudi Mallasel läbi teha ränkraske vangipõli okupeeritud Eestis ja Venemaal.

Nagu tema raamatust võib lugeda, vaevasid teda pidevalt koduigatsus ja nälg, aga tihti ka külm. Eestlastesse suhtub Rudi Mallas suure lugupidamisega ja mäletab veel rohkesti eestikeelseid väljendeid, nagu olen saanud kogeda.

Rudit aitas vangipõlves tekkinud huvi maletamise vastu. Nüüd on ta oma kodulinnas Grevenis, kuhu ta ehitas maja ja kus ta oma perega elab, tunnustatud maletaja ja ka luuletaja.

Rudi elas vangipõlve üle ja jäi iseendaks. Raamatust selgub, et nii mõnedki kaasvangid läksid kergema vastupanu teed – hakkasid pugema uute peremeeste ees ja teiste peale «koputama», et parandada oma elutingimusi. Paljud kaasvangid ei pidanud rasketele oludele vastu ning nemad ei näinud enam kunagi oma kodumaad. Rudi Mallas pääses küll vangipõlvest, kuid ei saanud tagasi oma kodutallu, sest see asub annekteeritud territooriumil. Sinna on jäänud osa Rudi südamest. See põnev ja emotsionaalselt kirja pandud lugu on jäädvustatud käesoleva raamatu kaante vahele.