Otsi

Kategooriad

VEMBUVANA. JÄNES. WINNEBAGO TRIKSTERILOOD - LR 2004 nr. 33-35

VEMBUVANA. JÄNES. WINNEBAGO TRIKSTERILOOD - LR 2004 nr. 33-35

Vembuvana. Jänes : Winnebago triksterilood - Loomingu Raamatukogu, 2004 nr. 33-35

Rohkem infot


12,50 € -

1 toode on laos

NB! Hetkel viimane laos olev eksemplar.

Autor: -
Pealkiri: Vembuvana. Jänes : Winnebago triksterilood
Kirjastus: Perioodika
Sari: Loomingu Raamatukogu, 2004 nr. 33-35
Tõlkija: Hasso Krull
Kujundaja, illustraator: Jüri Kaarma
Väljaandmise aeg: 2004
Formaat: ca 14x21 cm, 118 lk., pehme köide
Kaal: ca 150 g
Seisukord: heas seisus kasutatud raamat

Märkused: Marko Mägi tutvustus "Eesti Ekspressis" (25.11.2004):

Tegemist on Winnebago indiaanlaste folklooriga, võib öelda ka, et loomislugudega ehk eepose osadega. “Vembuvana. Jänes” üllatab tänapäeva linnainimest loodusrahvaile omase ebaharilikuna näiva loogikaga, mis mõjub ühtaegu nii kummastavalt kui värskendavalt. Esmapilgul võib see tunduda umbluuna.

Raamat on kohati lihtsalt muhe, kohati hirmutavalt vägivaldne ja kohati nii lausropult seksuaalkoomiline, et lugeja võib end ribadeks naerda. Vembuvana ongi ambivalentne tegelaskuju. Pole päris selge, on ta kogu maailma looja või esmasündinu - looja töö jätkaja ja ilmaolu korrastaja. Vembuvana vembutab, kuid ka talle endale tehakse vempe (mida ta loomuldasa respekteerib). Tema hämmastavaid seiklusi ja fantaasiakäike võib praegu omamoodi psühhedeelseiks nimetada. Vembuvana suguse ürgtüübi kohta käib mõiste trikster ja trikstereid on winnebagodel veel mõned, nagu ka Jänes (jõhkram ja kalgim kui Vembuvana), kes esineb nii looma kui inimesena. Triksteriuurija Paul Radini sõnul on trikster ühtaegu tola ja heategija ning triksteri lugu saab alguse ebamäärasest tegelasest, keda pidevalt vaevab nälg, ohjeldamatu rännukihk ja suguiha.

“Vembuvana. Jänes” sobib nii mahlakaks meelelahutuseks kui tõsisematele antropoloogiahuvilistele analüütiliseks süüvimiseks. Winnebagodele olid need tegelikult pühad lood. Varustatud kommentaaride ja tõlkija põhjaliku järelsõnaga.