Otsi

Kategooriad

August Mälk - SURNUD MAJAD. ROMAAN - Loodus 1934

August Mälk - SURNUD MAJAD. ROMAAN - Loodus 1934

August Mälk - Surnud majad : Romaan - Loodus 1934

Rohkem infot


39,90 € -

1 toode on laos

NB! Hetkel viimane laos olev eksemplar.

Autor: August Mälk
Pealkiri: Surnud majad : Romaan
Kirjastus: Loodus
Sari: -
Tõlkija: -
Kujundaja, illustraator: -
Väljaandmise aeg: 1934
Formaat: ca 14x22 cm, 576 lk., pehme köide
Kaal: ca 800 g
Seisukord: mingeid templeid, sissekirjutusi ega muud sellist ei ole, igati heas seisus kasutatud raamat

Märkused: Teos oli nõukogude perioodil keelatud raamatute nimekirjas.

- - - - -

"Surnud majad" käsitleb Põhjasõja aastaid, millele eelnes ikaldus ja nälg ning järgnes katk. Romaani tugevaks küljeks on Aarne Vinkel oma raamatus "August Mälk" nimetanud just nende laastavate aegade olustikukujutust: "Usutava sisseelamisega maalib kirjanik üksikasjaliku pildi kusagil Alutaguses paikneva Varjuküla eluolust."

Romaani esimeses osas omandab peategelane Urgose Hain lugemisoskuse, õpib natuke saksa keelt, töötab sepa juures. Ka puutub ta kirikumõisas kokku pastori tütre Hedvigiga. Uskudes, et Rootsi riigivõim annab talupojale vabaduse, saab noormehest rootslaste poolehoidja. Romaani esimese poole lõpul põletavad venelased Varjuküla maha.

Teises osas liitub Haini loodud teosulaste kaitsesalk Rootsi sõjaväega ning teeb kaasa ebaeduka võitluse Vene sissetungi vastu. Hain saab kaks korda haavata, ent jõuab vahepeal siiski Tallinnas käia, et kinnitada oma õigust Urgose talule ning Alatskivilt pärit Martrega abielluda. Romaan lõpeb optimistliku akordiga: vankris lamav Urgose peremees mõtleb haavast hoolimata töödele, mis ees ootavad.

"Romaan on kirjutatud silmapaistva jutustamisoskusega, selle tegelased räägivad rahvapärases, vanasõnalises stiilis," kirjutab Aarne Vinkel.

- - - - -

Veel teine pilt põles kustumatult talupoegadele mällu: kogu väli küla ees jõe lähedal oli üle külvatud surnutega. Ja polnudki pikka tunnistamist - need olid taplusest maha jäänud rootslased. Siin oli eile langenud eelvägi. Nemadki ootasid järelväge ja mulda. Aga need, kes praegu jõudsid sellele surmapaigale - nende tee läks edasi, et lamada kuski teisel väljal Narva pool, nii kuis tahab kuningas, kelle järel nad on valmis minema pimesi! Ja nii ei vaadanudki sõjamehed surnute poole - ei kõrvale ega taha, ja edasi astusid tuhanded jalad - ida poole.

Ratsutas tagant dragunite-salk! Nad tõstsid mõõku oma langenud vendade kohal.

"Elagu kuningas!" hüüdis soome pataljon surnute kohal.

"Vivat Carolus Gustavus Rex!" hüüdis aadlivägi ladina keeli.

"Elagu!" kajas võimas hüüd tagant trabantide ja kaardiväe poolt.