Otsi

Kategooriad

EESTI RAHVA KANNATUSTE AASTA. KOGUTEOS - Elmatar 2012

EESTI RAHVA KANNATUSTE AASTA. KOGUTEOS - Elmatar 2012

Eesti rahva kannatuste aasta : Koguteos - Elmatar 2012

Rohkem infot


34,90 € -

1 toode on laos

NB! Hetkel viimane laos olev eksemplar.

Autor: -
Pealkiri: Eesti rahva kannatuste aasta : Koguteos
Kirjastus: Elmatar
Sari: -
Tõlkija: -
Kujundaja, illustraator: -
Väljaandmise aeg: 2012
Formaat: ca 17x25 cm, 672 lk., kõva köide
Kaal: ca 1350 g
Seisukord: tiitellehel on pastakaga kirjutatud kunagise omaniku nimetähed, asukoht ja daatum, muidu heas seisus vähekasutatud raamat

Märkused: Igal raamatul on oma saatus. Nii ei ole erandiks ka 1943. aastal Eesti Omavalitsuse toetusel kirjastuses Eesti Kirjastus ilmunud teos «Eesti rahva kannatuste aasta». Õigupoolest oli tegemist kaheköitelise koguteosega. See Saksa okupatsiooni ajal välja antud raamat kirjeldab Eestis toimunut aastatel 1939–1941 rõhuasetusega esimesel punasel aastal.

Sõja ajal koostatud ülevaateteose tekstid ilmusid mõistetavatel põhjustel autorite nimedeta. Korrektoriks oli keeleteadlane Rein Nurkse (1907–1963), kellele mõisteti sõja järel selle eest karistuseks 25 aasta sunnitööd. Kavandati ka kolmanda raamatu väljaandmist, kuid see töö katkes 1944. aasta suvel, millal sõjategevus taas Eestisse jõudis.

Esimese köite ilmumise järel kirjutas Juhan Viidang (1900–1980) ettenägevalt, et koguteos kirjeldab «tulevastele põlvedele eesti rahva masendavaid elamusi bolševistliku vägivallavalitsuse all.» (Eesti Sõna, 18. VII. 1943). Pärast Eesti taasokupeerimist 1944. aasta sügisel pandi «Eesti rahva kannatuste aasta» kohe loomulikult keelatud raamatute nimekirja ja suleti raamatukogude erifondidesse. See raamat jäi alles paljudesse koduraamatukogudesse ja ringles käest kätte kitsamates ringkondades. «Eesti rahva kannatuste aasta» 4. trüki avaldamine 69 aastat pärast esmatrükki on seega eelkõige oluline tollase ajastu dokumendina.
Tõnu Tannberg, ajaloolane, Tartu Ülikooli õppejõud.