Otsi

Kategooriad

Homeros - ILIAS - ERK 1960, ilma ümbrispaberita

Homeros - ILIAS - ERK 1960, ilma ümbrispaberita

Homeros - Ilias - ERK 1960

Rohkem infot


29,90 € -

1 toode on laos

NB! Hetkel viimane laos olev eksemplar.

Autor: Homeros
Pealkiri: Ilias
Kirjastus: Eesti Riiklik Kirjastus
Sari: -
Tõlkija: August Annist
Kujundaja, illustraator: Paul Luhtein
Väljaandmise aeg: 1960
Formaat: ca 23x27 cm, 452 lk., ümbrispaberiga kõva köide
Kaal: ca 1500 g
Seisukord: ümbrispaber kahjuks puudub (NB! fotol ei ole täpselt sama eksemplar!), lk 71/72 alumisest nurgast on väike tükike ära rebitud (tekst on lehekülgedel kõik kenasti alles), paaril.-kolmel leheküljel on ka väiksemaid plekikesi, muidu igati heas seisus kasutatud raamat

Märkused: Vikipeediast:

Lühike sisukokkuvõte

Mükeene kuningas Agamemnon võtab Achilleuselt tema sõjasaagiks saadud orjatari Briseise. Raevunud ja solvunud Achilleus keeldub kreeklasi võitluses toetamast. Järgmisel päeval puhkeb suur lahing ahhailaste ning troojalaste vahel, ahhailased suruvad troojalased tagasi. Õhtul põletatakse langenud ning kreeklased rajavad oma laevade kaitseks kantsi. Edaspidi suruvad troojalased Hektori juhtimisel kreeklased tagasi, Achilleust ei õnnestu aga ka suurte kingitustega uuesti võitlusse meelitada. Küll saadab ta sõtta oma parima sõbra Patroklose, kes lööb troojalased laevade juurest tagasi, kuid langeb ise Hektori käe läbi. Nüüd asub Achilleus taas võitlusse, tapab Hektori ning lohistab tema surnukeha sõjavankri taga laagrisse. Peetakse Patroklose matused, Hektori isa, Trooja kuninga Priamos, lunastab poja surnukeha välja, järgnevad Hektori matused. Sõjas osalevad ka jumalad, kes toetavad nii ühte kui teist poolt, ässitavad võitlejaid ning takistavad konflikti rahumeelset lahendamist.

Ilias kui kirjandusteos

Traditsiooniliselt peetakse Iliase (ja Odüsseia) autoriks pimedat rändlaulikut Homerost. Üldiselt on uurijad seisukohal, et mõlemad eeposed põhinevad varasemal sajanditepikkusel suulisel traditsioonil, sellele viitavad mitmed eeposte ülesehituse võtted, nagu arvukad kordused. Ei ole aga ühtset seisukohta selles, kas oli olemas üks (või ka mitu) autorit, kes varasema pärimuse praegusteks eeposteks vormisid. Kui oli, pidi see toimuma Kreeka pimedal ajal, mil kirja ei tuntud.

Ilias on väga julm ja verine teos, mis kajastab meie mõtteviisist hoopis erinevaid tõekspidamisi. Suure osa lauludest täidavad lahingustseenid, vägilaste omavaheline võitlus ja üksteise tapmine on kirjeldatud kohati väga üksikasjalikult.