Otsi

Kategooriad

Ingrid Rüütel - AJALOOLISI SÜNDMUSI JA ÜHISKONDLIKKE VAHEKORDI KÄSITLEVATE LAULUDE KOGUMISE VÕISTLUS - Tartu 1961

Ingrid Rüütel - AJALOOLISI SÜNDMUSI JA ÜHISKONDLIKKE VAHEKORDI KÄSITLEVATE LAULUDE KOGUMISE VÕISTLUS - Tartu 1961

Ingrid Rüütel - Ajaloolisi sündmusi ja ühiskondlikke vahekordi käsitlevate laulude võistlus : [materjale] - Eesti NSV Teaduste Akadeemia Fr. Kreutzwaldi nim. Kirjandusmuuseum, Tartu 1961

Rohkem infot


9,90 € -

1 toode on laos

NB! Hetkel viimane laos olev eksemplar.

Autor: Ingrid Rüütel
Pealkiri: Ajaloolisi sündmusi ja ühiskondlikke vahekordi käsitlevate laulude võistlus : [materjale]
Kirjastus: Eesti NSV Teaduste Akadeemia Fr. Kreutzwaldi nim. Kirjandusmuuseum
Sari: -
Tõlkija: -
Kujundaja, illustraator: -
Väljaandmise aeg: 1961
Formaat: ca 15x21 cm, koos kaantega 72 lk., pehme köide
Kaal: ca 70 g
Seisukord: heas seisus kasutatud raamat

Märkused: trükiarv 500 eksemplari.

Hilisem presidendiproua Ingrid Rüütel kirjutab üleskutses muuseas:

"Meie unustusse vajuvate regivärsside hoolika talletamise kõrval ei tohi rahvalaulude kogumisel kõrvale jätta ka uuemaid, riimilisi laule. Viimaste hulgas on üheks väärtuslikumaks 1905.-1907. a. revolutsioonisündmusi kajastav laulude rühm. Neis lauludes väljendas meie rahvas oma viha tsarismi ja mõisnike vastu, valmisolekut tõusta ja heita endalt vägivalla köidikud. Lauludesse valas rahvas ka oma sügava leina vabaduse eest langenud seltsimeeste üle.

/.../

Rahvaluulekoguja seisukohalt on muidugi peamiseks huviobjektiks revolutsioonisündmustega seotud laulurepertuaar. Selle väljaselgitamist abistagu järgnev küsitluskava. - 1. Milliseid rahvusvahelise proletariaadi võitluslaule lauldi 1905.-1907. revolutsiooni perioodil ("Internatsionaal", "Marseljees", "Varšavjanka", "Punane lipp", "Julgesti, vennad nüüd tööle", "Leinamarss" jt.)? Kas neid tunti ka maaproletariaadi seas?

/.../

Rahva seas on tuntud ka niisuguseid laule, mis pole seotud ainult külaühiskonna või linnaolustikuga, vaid kritiseerivad üldisemalt kodanlikku riiki ja kapitalistlikus ühiskonnas esinevaid väärnähtusi. Neis paljastatakse kodanliku valitsuse ja parteide tegevust või üldse kapitalistlikku korda, kus ühed teevad tööd, selle vilja maitsevad aga teised. Selliste laulude puhul on enamasti tegemist poliitilise satiiriga. Rahva seas liikus aga ka palju selliseid laulu, millel pole otsest poliitilist hoiakut, vaid nad lihtsalt arvustavad ühiskonnas esinevaid väärnähtusi, nagu rahahimu ja rikastumispüüe, joomine jm. Vahel kõlab sellisest laulust aga läbi ka otsesem kodanliku riigi kriitika.
Milliseid kodanliku riigi ning ühiskondlikke väärnähtusi paljastavaid laule tuntakse?

jne. jne.